הרופאים שלנו


תחום העיסוק הנבחר הינו: אנדוקרינולוגיה

להלן הרופאים תחת תחום זה

ביופסיה של בלוטת התריס – FNA

 

הרגשת גוש בבלוטת התריס? זקוקים לביצוע ביופסיה? 

כל מה שכדאי לדעת על ביופסיה של בלוטת התריס ( FNA)

 

בלוטת התריס ובשמותיה הנוספים בלוטת המגן או התירואיד הינה בלוטה קטנה ורבת חשיבות המשפיעה על תפקודים רבים בגופנו . לעיתים מתגלים גידולים על הבלוטה המצריכים אבחון וטיפול .

במאמר הבא ננסה לענות על חלק מהשאלות שעולות בנושא אבחון וטיפול בלוטת המגן , ונתייחס למגוון הבדיקות שיש לבצע בעת גילוי של קשריות ו / או גידולים בבלוטת התריס .

חשוב לציין כי אבחון מהיר של סוג הגידולים ואפיון שלהם חשוב ומציל חיים .

ראשית דבר מהי ביופסיה בבלוטת המגן ? ובאילו מצבים נדרש לבצע ביופסיה בבלוטת התריס ?

ביופסיה היא למעשה הליך שנעשה באזורים שונים בגוף, ומאפשר לאבחן גידולים או רקמות חשודות תחת מיקרוסקופ ובבדיקה פתולוגית, מבלי להסיר את הגידול כולו ומבלי להידרש לניתוח .

ביופסיה של בלוטת התריס ( FNA ) היא בדיקה פשוטה וקצרה יחסית, אשר במהלכה נלקחת דגימת רקמות מהבלוטה עצמה או מקשרית (גידול זעיר) שהתגלתה על הבלוטה.

ביופסיית FNA של בלוטת המגן נחשבת לבדיקה שנוח באופן יחסי לבצע ,כיון שבלוטת התריס וקשריות המתפתחות עליה נמצאות קרוב מאוד לעור, באזור הצוואר.

באילו מקרים מבצעים ביופסיה של בלוטת התריס?

כאמור על בלוטת התריס עשויות להתפתח גידולים קטנים  המכונים גם כקשריות .גידולים אלה שכיחים למדי, ומתגלים בבדיקת אולטרסאונד צוואר, ועל פי רוב הינם גידולים שפירים ללא ממצאים פתולוגיים , אולם יחד עם זאת הם מחייבים בדיקה באחד או יותר מהמקרים הבאים :

1.גודל הגידול גדול מסנטימטר אחד .

2.הגידולים מוצקים במישוש ידני .

3.צורת הגידולים מעלה חשד לגידולים סרטניים ממאירים .

4.המטופל הינו בעל סיכוי גבוה יחסית לפתח סרטן בבלוטת התריס (בעיקר כאשר ישנה היסטוריה משפחתית של המחלה).

באיזה אופן מתבצעת הבדיקה? אילו סוגי תוצאות מתקבלות ? ומהו הטיפול הנדרש ?

ביופסיה ( FNA ) של בלוטת התריס היא בדיקה פולשנית למחצה , אך אינה מכאיבה יותר מבדיקת דם רגילה. במהלך הביופסיה המטופל שוכב על מיטת הטיפולים, ואל הקשרית החשודה מוחדרת מחט עדינה שדרכה נשאבת דגימת הרקמות. הבדיקה נעשית ללא הרדמה בדרך כלל, ונמשכת עד רבע שעה לכל היותר. ביופסיה כזו, שנעשית באמצעות מחט (ונקראת גם FNA- Fine needle aspiration) אינה דורשת הכנה מיוחדת לקראתה.

מאחר שמדובר בבדיקה פשוטה יחסית, תופעות הלוואי שעשויות להיגרם בעקבותיה מעטות ונדירות מאוד כגון : זיהום או דימום במקום שאליו הוחדרה המחט. כאמור, במקרים מעטים מאוד נגרמות תופעות כאלו, וניתן לטפל בהן במהירות וביעילות.

בתום הביופסיה נשלחת דגימת הרקמה לבדיקה במעבדה, שם יעמדו הפתולוגים על אופיו של הגידול. לאחר כשבוע מקבלים את תשובת המעבדה.

בעקבות הבדיקה  תתקבל אחת משלוש התשובות הבאות :

1.הגידול אינו ממאיר ומדובר בקשרית שפירה

2.הגידול ממאיר, ומדובר בקשרית שהתפתחה לסרטן

3.התוצאה שהתקבל אינה חד-משמעית

לעיתים מתקבלת תשובה שאינה חד-משמעית, ומדובר כאן בעניין מהותי ורב חשיבות, שהרי על פי התשובה המתקבלת כתוצאה נקבע המשך הטיפול. אם מדובר בגידול ממאיר, יתבצע ניתוח להסרתו; אם מדובר בגידול שפיר, ייתכן שמעקב בלבד יספיק, שכן קשריות שפירות בבלוטת התריס לרוב לא גורמות לתסמינים, ובמקרים כאלו אין כל צורך לטפל בהן.

במדיקל השרון פועל מרכז רב תחומי לבלוטת התריס ובו ניתן להפוך את שלב האבחון למדויק יותר. המרכז הרב תחומי לטיפול במחלות  בלוטת התריס וגידוליה , מעניק מענה מקיף למחלות בלוטת התריס ולגידוליה, השפירים והממאירים .

ד"ר מרים ורנר -   מומחית ברדיולוגיה ובבלוטת התריס. בעלת ניסיון רב שנים בביצוע אלפי בדיקות אולטרסאונד של בלוטת התריס וביופסיה של הבלוטה – FNA . מבצעת במדיקל השרון מגוון בדיקות אולטרסאונד, כולל בלוטת התריס. מבצעת במדיקל השרון ביופסיה של הבלוטה, כולל פענוח מהיר של הפתולוגיה.

 ד"ר מועלם קלמוביץ לימור - מנהלת יחידת ניתוחי ראש וצוואר בביה"ח אסף הרופא ומומחית בכירורגיה א.א.ג. בעלת ניסיון רב בניתוחי בלוטת התריס.

ניתן לתאם תור מהיר לייעוץ, בדיקות אולטרסאונד וביופסיה של הבלוטה.

למידע נוסף, נא להתקשר לטל' 09-790-9000

ד''ר דן נבריסקי - מומחה באנדוקרינולוגיה

מומחה באנדוקרינולוגיה, בלוטת התריס,בריאות העצם וסוכרת.

ד''ר רפית דרורי

מומחית בסוכרת , אנדוקרינולוגיה ורפואה פנימית

ituran_refue