הרופאים שלנו

 

מחלת הסוכרת היא למעשה קבוצה של מחלות מטבוליות, שמתאפיינות כולן בחוסר חלקי או מוחלט של הורמון האינסולין, וכתוצאה מכך באי יכולת של הגוף לפרק את הסוכר אל התאים, ולהצטברות של גלוקוז בדם, מצב הנקרא היפרגליקמיה. מלבד התסמינים המתלווים למחלת הסוכרת, כאשר המחלה אינה מטופלת קיימת סכנה לסיבוכים שונים ולתחלואה נוספת.

מה ההבדל בין סוכרת מסוג 1 לסוכרת מסוג 2?

סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2 הם שני הסוגים העיקריים של מחלת הסוכרת. ההבדלים ביניהם קיימים במספר מישורים:

  1. תפקוד הורמון האינסולין: בסוכרת מסוג 1 ישנו חוסר מוחלט בהורמון האינסולין, בשל הרס שנגרם לתאי בלוטת הלבלב האחראים להפרשת ההורמון. בסוכרת מסוג 2, לעומת זאת, בלוטת הלבלב מפרישה אינסולין, אך הוא אינו מצליח לפרק את הסוכר לתאים עקב בעיה בקולטנים הנקראת תנגודת לאינסולין.
  2. גורמי הסיכון: גורמי הסיכון לסוכרת מסוג 1 הם נטייה תורשתית, חשיפה לנגיפים מסוימים הגורמים למחלות הפוגעות בתאי הלבלב, מחלות אוטואימוניות שונות התוקפות את הלבלב או מערכות נוספות בגוף, ומחסור בויטמין D. גורמי הסיכון לסוכרת מסוג 2 כוללים גם הם נטייה תורשתית, לצד עודף משקל, חוסר פעילות גופנית, לחץ דם גבוה, שחלות פוליציסטיות ועוד.
  3. השכיחות באוכלוסיה: סוכרת מסוג 1 היא אחת המחלות הכרוניות הנפוצות ביותר בגילאי הילדות, אך קיימת גם בקרב מבוגרים. סוכרת מסוג 2 נפוצה יותר אחרי גיל 40, אך בעשור האחרון הופכת שכיחה יותר גם בקרב בני נוער בשל השמנת היתר הנפוצה בגילאים אלו. סוכרת מסוג 2 שכיחה יותר גם בקרב אנשים ממוצא אסייתי או אפריקאי.

מהם התסמינים של מחלת הסוכרת?

ישנם תסמינים אופייניים למצב בו רמת הסוכר בדם גבוהה מאוד, והם משותפים הן לסוכרת מסוג 1 והן לסוכרת מסוג 2. בין היתר, כוללים התסמינים: יובש בפה, צימאון, חולשה, רעב, עייפות, ירידה במשקל, עקצוצים בגפיים ועוד.

כיצד ניתן לטפל במחלה?

הטיפול בחולי סוכרת מסוג 1 יכלול זריקות אינסולין בתדירות ובמינונים קבועים. חולי סוכרת מסוג 2 יטופלו בעיקר על ידי דיאטה מתאימה ופעילות גופנית, (טיפול מומלץ בכל סוגי הסוכרת) ובמקרים רבים יספיק השינוי באורח החיים כדי להוביל לאיזון יציב של המחלה. במקרים אחרים יידרש גם טיפול תרופתי. עם הזמן, עשויה סוכרת מסוג 2 להפוך יותר ויותר דומה לסוכרת מסוג 1, ולהצריך גם היא מתן אינסולין.

בנוסף, כחלק בלתי נפרד ממאמצי איזון המחלה, על חולי הסוכרת משני הסוגים, ובעיקר אלו מהם המטופלים באינסולין, להקפיד על מעקב שוטף אחר רמות הסוכר, מספר פעמים ביום.

 

לחזרה לדף של ד"ר רפית דרורי יש ללחוץ כאן

ituran_refue